U prethodnom tekstu sam vas upoznala sa prednostima i manama poslova promotera, animatora, statista, držanja časova i poslova u ugostiteljskim objektima. U ovom tekstu ću vas upoznati sa preostalih 5 poslova sa moje liste predloga za posliće putem kojih možete zaraditi za džeparac dok studirate i koji ne zahtevaju puno radno vreme.
6. Pozorište
Imala sam tu sreću i čast da dve godine radim kao razvodnica u Narodnom pozorištu u Beogradu. To je definitivno bio moj omiljeni studentski posao! Besplatno sam odgledala ceo repertoar ovog pozorišta i osećam se kao prava srećnica zbog toga. Poslu razvodnice ću definitivno u potpunosti posvetiti neki naredni tekst.
Ovaj posao mogu raditi i momci. U Narodnom pozorištu, doduše, samo kao momci na ulazu koji cepaju karte, a u drugim pozorištima (npr. Atelje 212) sam viđala i momke-razvodnike.
Posao razvodnice uključuje: posao na garderobi (sa jaknama, kišobranima, kesama), pomoć publici da pronađe svoje mesto i pomoć ukoliko im je neko zauzeo mesto za koje imaju kartu, dežuranje u sali jer publika ne sme da fotografiše i snima predstavu i bude bučna, nošenje cveća umetnicima na kraju predstave, itd..
Prednosti: Odgledaćete ceo repertoar, upoznaćete umetnike, ali i ćete imati i sjajne kolege. Ovaj posao ne oduzima mnogo vremena, naročito je pogodan za one koji žele da budu redovni na predavanjima. Čak i možete učiti na garderobi ukoliko ste to veče zaduženi za istu, a ne za nadzor sale.
Mane: Krenula sam da napišem da ih nema, ali… Za pozorište vam treba dobar kontakt koji bi vas doveo da radite. Da, da, jeste to studentski posao, ali svakako prednost da se zaposli će pre imati ćerka operske pevačice nego neko ko je tek-tako došao sa strane. Moj predlog je da u toku januara ili maja (kada najviše devojaka samostalno daje otkaz), dođete na portirnicu pozorišta u večernjim časovima i zatražite da razgovarate sa osobom koja je zadužena za razvodnice i pitate da li su im trenutno potrebne osobe za taj posao, ukoliko nisu zamolite ih da im ipak ostavite kontakt ukoliko se stanje promeni.
Mana+: satnice (bar u Narodnom pozorištu) su umele da budu neredovne i veoma, veoma niske, ali mnoge moje koleginice i ja toliko volele taj posao da to prosto nije smetalo.
7. Promoteri turističkih agencija za mlade
Sigurno i vi na svom Instagramu / Facebook-u imate prijatelje čiji profil više izgleda kao reklamno mesto nego kao privatni profil. To su promoteri turističkih agencija za mlade. Iskreno, imala sam ponudu za ovaj posao više puta, ali sam uredno odbijala.
Osobe za koje znam da su radile ovaj posao su dobijale otprilike oko 10 evra po osobi koja se prijavi za putovanje preko njih, što nije loše.
Prednosti: Neke agencije vam ponekad nude i mogućnost besplatnog incentive putovanja (upoznavanje sa destinacijom), neke će vam pak pružiti mogućnost da se oprobate kao turistički vodič.
Mane: Ono zbog čega sam redovno odbijala da budem promoter turističkih agencija za mlade: osobe koje se bave tim poslom najčešće gube autentičnost i privatni profil više nije njihov već je postao oglasna tabla turističke agencije. Znam vrlo malo osoba koje reklamiraju turističku agenciju malo „elegantnije“, uz lepe fotke sa prethodnog putovanja i zanimljive opise istih.
Pored toga, dodala bih da lično smatram da turističke agencije za mlade nemaju veze sa istinskim vrednim putovanjem jer su to obično putovanja na koja se ide da bi se slušala bučna treš muzika uz previše alkohola i divljanja daleko od mame i tate.
8. Seminarski radovi
Postoji li predmet iz prethodne godine studija koji odlično znaš ili ti je bio interesantan, pritom u deo ocene za taj predmet ulazi i seminarski rad? Eto tvoje šanse! Jednstavno na Facebook grupi mlađe generacije postavi oglas: Pišem seminarske radove iz XY predmeta – povoljno!
Prednosti: Ne moraš da se mrdneš iz tople fotelje; pritom to može biti šansa da više naučiš o predmetu koji ti ide ili za koji si zainteresovan/a. Možeš uzeti finu sumu po radu, naravno zavisno od toga koliko je komplikovan predmet ili rad.
Mane: Neki seminarski radovi jednostavno mogu oduzeti previše vremena, a možda i pored toga imaš i svoje seminarske i biće ti ih preko glave. Plus, pisanje seminarskih je „sezonalno“. Potrebni su uglavnom između oktobra i decembra, i februara i maja.
9. Budi kreativan / iskoristi svoj dar!
Imaš svoj hobi ili talenat za nešto što možeš prodavati kao uslugu ili proizvod? Zašto to ne bi i unovčio?
Moja drugarica Jovana ima dara za fotografisanje i od pre par meseci je svoj talenat i unovčila i pravi uspešno fotošutinge, fotkanja za CV, venčanja, rođendane…
Zatim, devojka od koje sam za 2-3 poklona naručila kap-kejke je započela zapravo kao student jer se uveštila u pravljenju i ukrašavanju ove poslastice.
Pored toga, imam i još jednu drugaricu Jovanu koja prelepo slika i prodaje svoje slike preko Instagrama.
Sigurna sam da svako od nas ima neki dar koji može da iskoristi kako bi ga pretvorio u svoj posao. A pod komercijalizacijom nećemo da računamo ako se stvara i radi iz ljubavi, zar ne?
Prednosti: Radićeš ono što voliš i što ti ide od ruke. Možda čak i po završetku studija svoj studentski posao pretvoriš u pravi preduzetnički poduhvat i malu firmu!
Mane: Početak je najteži. Sigurno će ti se činiti kao nemoguća misija da nađeš prve klijente, ali budi strpljiv/a! Za sve dobre stvari je potrebno bar malo vremena.
Hej i da! Ne morate da imate talenat, ili da se zovete Jovana 🙂 , da biste pokrenuli ovu vrstu posla! Budite kreativni. Osmislite nešto inovativno i unovčite to.
10. Omladinske zadruge
Pročitao si sve dosadašnje predloge i stvarno ti se ništa od navedenog ne čini primamljivo ili moguće da ostvariš. U tom slučaju stižeš do poslednje tačke: omladinske zadruge. One nude uvek dosta različitih poslova, koji su neobavezni tako da, ako ti ne treba posao na duže staze one su pravi izbor.
Prednosti: Neretko ti može „upasti kašika u med“ i možeš dobiti relativno lak posao koji potencijalno nosi finu zaradu. Npr. moja drugarica je dobila posao na sladoledima u Knez Mihailovoj, te se nakupilo bakšiša za jedno leto.
Takođe, poslovi koje ti ponudi omladinska zadruga su idealni da zaradiš „na brzinu“ ukoliko npr. želiš da kupiš nove patike ili odeš na neko kratko putovanje o svom trošku.
Mane: Teško je naći dobru omladinsku zadrugu. Većina njih dnevnice isplaćuje posle 2-3 meseca, a o iznosu satnice i da ne govorimo. Pored toga, kod nekih od njih se učlanite i nikada vas ne pozovu.
Najviše pozitivnih preporuka prijatelja sam dobijala za omladinsku zadrugu Bulevar.
Nadam se da su vas ovaj i prethodni tekst inspirisali gde možete da potražite poslić.
Srećna potraga posla i srećan rad!
[…] O načinima zarade za mlade sam pisala u ovom i u ovom […]
Odlican tekst! Mene zanima, kako si nasla posao kao razvodnica u Narodnom pozoristu? Gde si se prijavila, u Narodnom ili preko neke zadruge? I ako mozes da napises, koja je to zadruga (jer ima raznih koje zaista treba zaobici u sirokom krugu). Mene takodje zanima bas taj posao i bas bi mi bila cast da radim tamo. 🙂 Hvala unapred! 🙂
Hej, izvini na kasnom odgovoru! 🙂 Napisala sam već u tekstu da je za taj posao potrebna preporuka nekoga ko u pozorištu radi, ali takođe u tekstu možeš pročitati kako možeš probati da dobiješ taj posao i bez preporuke.