Solun sam prvi put posetila 2014., drugi 2015, a leta 2017. radila sam kao turistički vodič za srpske turiste u Grčkoj i upravo jedan od mojih (omiljenih) izleta bio je izlet u Solun, drugi grad po veličini u Grčkoj.
Ako do sada niste imali prilike – ne propustite da ga obiđete sledeći put kada budete letovali negde u njegovoj blizini. Naročito ako ste ljubitelj gradova na moru jer će vas u tom slučaju solunsko šetalište raspametiti.
U Solunu sam zasigurno bila 10-15 puta i to mi je pružilo priliku da ga dobro upoznam, da nađem omiljene kutke i da ga zavolim kao da je moj grad. Stoga ću vas u ovom tekstu sprovesti kroz ono što mi je u Solunu najviše priraslo srcu.
Pogled sa Bele kule
Kada dođete u Solun neizbežno je da vidite i njen simbol – Belu kulu. Poređenja radi, to je gotovo isto kao kada odete u Pariz i vidite Ajfelov toranj.
Neretko vam i vodiči ispričaju istoriju ove kule koja je bila deo zidina grada, koje danas više ne postoje, ali retko koji vodiči spomenu da u nju možete i ući, kao i da će vam pogled sa njenog vrha dati drugačiji doživljaja Soluna.
Zapravo, unutar Bele kule se nalazi i Muzej istorije grada Soluna. Napominjem vam samo da obavezno uzmete slušalice sa engleskim vodičem jer su u muzeju sve table na grčkom.
Cena ulaznice je gotovo simbolična – 3 evra.
Solunski kišobrani
Iako ne volim savremenu umetnost, moj omiljeni kutak Soluna je zapravo deo savremene umetnosti! Em što je toliko unikatan i neobičan, em što se nalazi tik uz more.
Zongolpulosovi kišobrani su postavljeni na to mesto 1997., godina kada je Solun bio Evropska prestonica kulture.
Ako volite fotografiju, budite sigurni da ćete ovde napraviti sjajne snimke u svako doba dana.
Zalazak sunca
Nisam bila u svim gradovima sveta, ali mogu da se kladim da Solun ima jedan od najlepših zalazaka sunca.
Šetnja kroz Nikis bulevar, tik do mora, i hedoniste koje sede na doku ili u kafićima i upijaju poslednje zrake sunca, a čak i divlji vozači nekako uspore ritam, sve izgleda tako skladno. Pogotovo ovo bude prijatno leti nakon 40 stepeni koje dani neretko nose.
Šoping
Ono što je Trst bio u prošlosti – Solun je danas. Sniženja u Srbiji i sniženja u Solunu ne mogu se porediti. Tamo je čak i Zara jeftina kada su sniženja. Letnje krpice u julu možete pazariti po 3-4-5 evra, i to ne bilo kakve, već kvalitetne i lepe.
U prilog toga da je Solun šoping grad dodaću i to da sam u Grčku otišla sa velikim koferom – a vratila sam se sa velikim koferom i malom i velikom putnom torbom. Sve zbog sniženja. (hešteg žensko!)
Inače, preporučila bih vam da vam ne bude jedina linija kretanja Cimiski, šoping ulica Soluna u kojoj možete pronaći sve poznate brendove, već i da odete do Ignacije i tamo ima dosta grčkih prodavnica koje nude odličan izbor. Takođe, zalutajte i van Ignacije i Cimiskija, male prodavnice u zavučenim uličicama kriju najbolju ponudu.
Zavučene ulice
Kada sam već kod zavučenih ulica, ako gledamo nezavisno od šopinga, upravo one su jedna od mojih omiljenih momenata Soluna. Vedre su i dok koračate njima ne možete da se ne osećate lepo. U nastavku pogledajte mini galeriju zvanu – Lena istražuje:
Najbolja pica na svetu nije u Italiji
…nego u Solunu! I sa pomfritom je. I parče košta samo evro. Da, dobro ste čuli.
Iskreno bolje testo i bolji nadev na pici u životu nisam okusila. Iako je lokacija samog kioska koji prodaje tu picu odaljen od mesta na kom sam ostavljala turiste, nije mi ni na 40C bilo teško da odem i prezalogajim moj omiljeni obrok.
Inače, sama picerija je locirana u pešačkoj ulici odmah ispod Galerijevog luka, u pravcu ka moru, sa leve strane.
P.s. Ako ste sumnjičavi prema pici koja sadrži pomfrit, ne brinite – imaju i „normalnih“. 🙂
Poslastičarnice
Osim pice na vrelom letnjem asfaltu, ono zbog čega bi se Nada Macura takođe šlogirala da čuje, jeste da na dobru picu mora da ide i dobar ušećereni dezert. Solun to i te kako nudi. Šta god od slatkiša da probate u solunskim poslastičarnicama nećete pogrešiti.
Savet+ za Solun
Ako želite da popijete kafu sa pogledom na more, u Nikis bulevaru, očekujte da će vam za to trebati znatno više novca nego u drugim ulicama. Jedino mesto gde je povoljnije, jer se ipak radi o lancu kafeterija jeste Mikel, koji svuda u Solunu ima iste cene pa i na šetalištu kraj mora. I usput rečeno dotični lanac kafeterija ima najbolji grčki frape (sa mlekom, za mene, moliću).
Ukoliko ste već posetili Solun, pišite mi da li delimo nešto od omiljenog u ovom gradu.
Ukoliko niste, onda javite se sa utiscima i pozdravite mi Solun! 🙂
[…] baza za izlete – i to one koje sam lično vodila. Moj omiljeni izleti bili su oni do Kavale i Soluna, dva grada u koja sam prilično zaljubljena. Takođe, vrlo neobičan je izlet koji uključuje […]
[…] se naši turisti zapute na letovanje u severnu Grčku obično naprave izlet do Soluna, da ne daj Bože ne kažem do Kosmosa. ? Ipak, tu negde nepravedno biva preskočena poseta […]
[…] rekla o Grčkoj u tekstu gde sam izložila predloge mesta za letovanje, kao i u tekstovima o Solunu i Kavali, a onda me je razoružao Neos Marmaras. U pomenutom tekstu sa mestima u Grčkoj sam […]