Ako mene pitate, pod ruku uz Rim i Veneciju Lisabon je jedan od najlepših gradova Evrope. Iskreno, nisam uopšte očekivala da će me raspametiti tokom moje posete početkom aprila 2023, a sada znam da ću mu se sigurno vraćati.
Kada je idealno vreme da obiđete Lisabon?
Izbegavala bih vrelo leto i vetrovitu zimu. Najidealnije je otići u proleće od marta do maja ili u jesen od kraja septembra do sredine novembra.
Koliko dana je potrebno da se obiđe Lisabon?
Smatram da se sve važnije znamenitosti mogu videti za 2 dana, ali kako ovaj grad treba guštati dodajte još jedan dan i obavezno na to još jedan za izlet do Sintre i Cabo da Roca. Dakle, minimum 3 cela dana, idealno 4.
Kako stići u Lisabon?
U toku 2023. napokon su uvedeni direktni letovi iz Beograda do prestonice Portugala! U Lisabon se stiže za 4 sata direktnog leta. Ipak, kako cene karata još uvek nisu pristupačne, opcija je još uvek polazak iz Budimpešte sa Ryanair-om ili Wizzair-om.
Sa lisabonskog aerodroma do centra grada je najbolje stići sa Uberom koji je jako povoljan. Mi smo pola sata vožnje od aerodroma do smeštaja platili svega 9 evra, a kada se to podeli na 2 osobe -zaista nije mnogo i ispadne isto koliko da ste išli gradskim prevozom, a dobijate komfor ostavljanja ispred vrata smeštaja. Kada sletite – računajte da ste otišli -1h spram našeg, srpskog lokalnog vremena.
Što se tiče kretanja po gradu, ako vas je troje – četvoro isplati se da koristite i Uber, ali je gradski prevoz jako jeftin. Dnevna karta je svega 6.5 evra. A puno toga možete i obići i pešice pa dobro isplanirajte svoju posetu u smislu za koje dane vam se isplati da kupite dnevnu kartu a za koje ne. Svakako kako god da se kretali, pripremite se na to da je Lisabon brdovit grad i da bez udobne obuće ne krećete na put.
Karte za prevoz smo kupovali na mašinama pri metro stanicama a može i na šalterima ili kod vozača (po potrebi). Na slici ispod možete videti kakve su bile cene karata u aprilu 2023. ali na to računajte +0.5 eur za izdavanje kartice koju plaćate samo jednom i posle je dopunjavate.
Što se tiče plaćanja u Lisabonu valuta je evro, najpoželjnije je plaćanje karticom, ali gotovo svuda primaju i keš.
Od pozitivnih stvari navela bih i da su Portugalci predivan, ljubazan narod, zemlja je jako bezbedna, pa možete ići i na solo putovanje kao žena bez brige. Osim toga, hrana im je savršena, ali se kao i kod nas u ugostiteljskim objektima očekuje bakšiš.
Smeštaj
Kao što sam već napisala, Lisabon je jako bezbedan grad pa nema nekih posebnih krajeva za izbegavanje. Najpogodnije je smestiti se u kraju Alfama, ali ako mene pitate je u Lisabonu idealna svaka lokacija koja je na 10-15 minuta peške ili prevozom od Praça do Comércio.
Lično sam bila smeštena u jednom AirBnb-ju gde 3 sobe imaju zajedničko kupatilo i cena je bila 30 evra za noć po osobi. Smeštaj je bio zaista čist i lokacija je okej, ali ono što mi je smetalo jeste što je apartman na 5. spratu a zgrada nema lift tako da je penjanjje na 5. sprat nakon celodnevnog obilaska Lisabona zaista bilo naporno. Stoga vi odlučite da li je ovo preporuka ili anti preporuka.
Šta videti?
Iako bih rekla da je Lisabon grad koji treba da se gušta i da nije poenta juriti atrakcije već uživati u beskonačnim šetnjama prelepim ulicama, ipak da vidimo šta sve treba obići u ovom gradu.
- Belem kula iz 16. veka – osmatračnica i ,,kapija“ grada je nezaobilazna tokom posete Lisabonu.
- Spomenik otkrićima – nalazi se nedaleko od Belem kule, pa njihove obilaske možete spojiti. Spomenik je posvećen portugalskim otkrićima, a mesto današnjeg spomenika je zapravo bila nekadašnja tačka ukrcavanja i iskrcavanja portugalskim istraživačima. Obavezno posetite ovaj spomenik i ,,iznutra“ jer pruža prelep pogled na mapu sveta uklesanu u pločniku pored samog spomenika. Mapa je prečnika 50m i izrađena od sitnih mermernih pločica različitih boja, koja prikazuje rute portugalskih moreplovaca u otkrivanju sveta. Posetioci mogu uzeti lift do vrha spomenika uz ulaznicu od 6 evra i uživati u predivnom pogledu baš na mapu izrađenu od pločica calçada portuguesa, po kojima je Portugal poznat i koje su pravo remek-delo umetnosti i nalaze se širom Lisabona.
- Manastir Žeronimos – ovaj prelepi manastir iz 16. veka je pod UNESCO zaštitom, podignut je u čast otkrića pomorskog puta do Indije. A zanimljiva činjenica jeste da je baš u njemu sahranjen čuveni Vasko da Gama. Ulaz u sam manastir se plaća, dok je ulaz u manastirsku crkvu besplatan, ipak poenta je videti upravo manastir. Očekujte veliki red za ulaz, kada sam ja bila čekalo se više od 2 sata da se uđe, pa smo po savetu radnika na biletarnici došli oko 15h i tada je zaista gužva bila daleko manja i ušli smo u manastir nakon svega 20 minuta čekanja. Ulaznica košta 10 evra, ali postoji popust za studente, seniore i porodice. Za lagani obilazak manastira potrebno je okvirno oko pola sata.
- Promenada koja ide od mosta do 25. april do Spomenika otkrićima je zaista lepa za šetnju. Taman tada možete da napravite neku lepu fotografiju sa najdužim visećim mostom u Evropi koji neodoljivo podeća na čuveni most u San Francisku. Ipak most u San Francisku je stariji 30 godina i za izgradnju je bila zadužena ista kompanija.
- Alfama – najslikovitiji kraj Lisabona, u njemu se nalazi i Lisabonska katedrala.
- Nacionalni Panteon – izgradnja ovog objekta počela je još u 17, veku a završena je tek početkom 20. veka. Zdanje je zaista impresivno i vredno obilaska. Uz ulaznicu koja košta 4 evra imate mogućnost i da se popnete na vrh i uživate u pogledu na grad. Baš odatle se vidi i most Vasko da Gama koji je najduži most u EU, a drugi po dužini u Evropi.
- Trg Comersio – na njegovom mestu je nekada bila kraljevska palata, a danas je tu Trijumfalna kapija koju ćete često videti na fotografijama iz Lisabona.
- Pink ulica – popularno mesto za fotografisanje, piće, a uveče i dobre izlaske.
- Cacilhas – u ovaj deo grada možete stići trajektom. U njemu ćete pronaći svetilište Hristu Kralju, koje neodoljivo podseća na onu čuvenu statuu Hristu u Rio de Žaneiru, ali se zapravo radi o spomeniku koji je nastao nakon II svetskog rata. Portugalci su ga podigli u znak zahvalnosti Bogu jer su prošli bez velikih gubitaka u tom ratu. U tom delu grada vam proporučujem restoran sa super pogledom na most 25. april i grad i zove se Ponto Final. Pre odlaska obavezno proverite na Google Maps koje im je radno vreme.
Šta je još sjajno u Lisabonu?
- Pasteis de nata! Ubedljivo su mi najlepši i na mestu odakle su potekli a to je u Pasteis de Belem, ovaj lokal se nalazi nedaleko od Belem kule i uvek je veliki red. Postoje dva ulaza: na jednom čekate da ih uzmete za poneti, na drugom ako želite da sednete i popijete piće i probate ovaj čuveni desert. Upravo u ovom lokalu se prodaju po originalnom receptu koji je zapravo izmišljen u manastiru Žeronimos koji se nalazi u neposrednoj blizini. Cena po komadu je 1.2 evra i uvek su sveži i topli. Imaju hrskavu koricu a unutra vanil krem, meni su zaista bili presavršeni i jela sam ih gotovo svakog dana po više puta u Lisabonu.
- Morate probati portugalsku lokalnu hranu koja je preukusna. Ja sam je isprobavala po slatkim restorančićima u gradu (preporučujem Barrio Alto za kul restorane), ali i u LX factory i Time out marketu koji jesu poprilično turistička mesta i stoga i malo skuplja, ali sve što sam probala je bilo jako ukusno. LX Factory mi je bio još više kul zbog prodavnica nego zbog restorana. Prodaju dosta ,,kul“ proizvoda koje stvaraju lokalni dizajneri. Cene su malko jače, ali ako imate da izdvojite ni ne sumnjam da ćete pronaći neki unikatni suvenir za sebe. Ono što vam preporučujem u Time out marketu da probate jeste lokalni sendvič sa mesom koji se zove prego. Preukusan je i topi se u ustima. Od restorana dopao mi se restoran Tu e Eu 2 koji ima iza sebe romantičnu priču koju možete pročitati u njegovom meniju. Tu smo probali lokalne specijalitete: sardine i bakalar a bras.
- Pločice na zgradama. Nisam znala za sopstvenu osesiju keramičkim pločicama dok nisam došla u Lisabon i uhvatila sebe kako fotkam svaku zgradu dok je moj drug tvrdio da sam istu takvu uslikala pre par minuta. Elem, njihova prvobitna namena nije bila da zadivljuju blesave turistkinje poput mene već praktična. Naime, kako je Lisabon jako topao grad leti pločice služe kako se stonovnici grada ne bi ,,prokuvali“ u svojim stanovima. A osim toga odlično štite zidove od vlage. Naravno, sa savremenim pristupom arhitekturi ti problemi su se rešavali na druge načine a pločice su postale vid umetničkog izražavanja. U određenim delovima grada ćete neretko spaziti pločice složene strukture koje prikazuju neki važan istorijski momenat grada ili čak scene iz svakodnevnog života.
- Vidikovci u Lisabonu su svuda i ne zna se koji je lepši! Većina njih je besplatna, ali i kada se plaća ulaz onda je to zaista neka sitna cifra. Meni lično je vidikovac Miradouro de Santa Luzia najlepši. Upravo kraj njega je bar sa savršenim pogledom na grad i okean zove se bar terraco Santa Luzia, ali kada smo mi bili nažalost nije bilo niti jednog slobodnog stola. Vi okušajte sreću svakako 🙂 Ajde što je pogled prelep nego što je dekorisan pločicama. Naravno da sam odlepila. Miradouro de São Pedro de Alcântara je super izbor ako biste uživali u pogledu sa vidikovca i popili piće. Bar kada sam ja bila je bilo dosta lokalnih tezgica na kom se moglo naći svašta nešto od pića i brzih grickalica.
- Vožnja čuvenim žutim tramvajem 28 je bila pravo kul i retro iskustvo. Savet je da odete u ranijim jutarnjim časovima kako biste zaobišli gužvu (pa samim tim i džeparoše) u ovom tramvaju.
- Biti u Lisabonu i ne videti uspinjaču je kao da niste ni bili u ovom gradu. A najbolje mesto za to je Elevador da Bica. Radi se o vrlo brdovitoj ulici gde sa njenog dna do vrha možete da se provozate uspinjačom. Uspinjače se smenjuju svakih 10 minuta. Nažalost jedna je išarana, a druga je ona lepa žuta, sa razglednica. 38.710761783004784, -9.145808116546581 – evo koordinata mesta odakle se prave najlepše fotografije sa uspinjačom. Ako želite da ne bude gužva i da dobijete kul fotografiju dođite najbolje pre 8-9 ujutru. Što se tiče same vožnje uspinjačom, ona košta oko 3 evra ali je vožnja zaista prekratka tako da nisam smatrala da to iskustvo vredi toliko.
U Lisabonu postoji puno predivnih mesta za doručak, mi smo ga isprobali u:
- Dear Breakfast Chiado – postoji svega 4 stola sa pogledom na ulicu kojom prolaze žuti tramvaji pa vam savetujem da se pojavite u minut po otvaranju kako biste zauzeli te stolove i zauzeli mesto za naj fotku!
- Yard of Greens – jako estetično mesto, doručak im je preukusan, ali kafa mi se nije previše dopala.
- Fabrica da Nata – ovo mesto je prelepo, izgleda kao neki retro kafić, nudi kao opcije za doručak uglavnom sendviče i peciva. Cene su skroz korektne, a imaju i akcije tipa za 7 evra kafa, sok od pomorandže i pecivo sa jajima. Pasteis de nata je ovde takođe super. Koliko sam shvatila radi se o lancu lokala, a mi smo odabrali onaj u Rua Augusta koji osim što ima autentičan stil ima i prelep pogled sa ,,lažnog balkona“ na celu pešačku zonu i prelepe okolne zgrade.
Evo još nekoliko ideja za posetu Lisabonu koje ja nisam stigla da čekiram, ali sam dobila preporuke drugih putnika:
- Castelo de San Jorge
- Krstarenje
- Ocenario de Lisboa
- Muzej pločica
- Santa Justa lift
- Wines of Lisbon (za ljubitelje vina)
- Poseta gradu Sintra
- Odlazak na fado veče
Savet za kraj kupite Lisboa card – svi kažu da se apsolutno isplati. Pokriva prevoz, bespaltan ulaz za Belem, Jeronimos manastir, ulaz u preko 50 muzeja, popust za vožnju gondolom, ulaz u Ocenarium. Više info imate na ovom linku.
CABO DA ROCA – najzapadnija tačka kontinentalne Evrope!
Kada odete u Lisabon ne preskačite posetu najzapadnijoj tački kontinentalnog dela Evrope! Iskreno, posmatrajući fotografije drugih putnika na mrežama mislila sam da mesto nije ništa spektakularno a onda sam otkrila brojne staze koje se nalaze odmah pored table i vizitorskog centra i oduševila se. Idući put tu dolazim da pravim piknik – sem ako me vetar ne oduva jer nisam u životu u Evropi bila na vetrovitijem mestu. Staze o kojima vam govorim se nalaze kako gledate na more od spomenika na desno, moraćete malo da kružite ali lako se može skontatiti kuda idu te stazice sa prelepim pogledom. Mnogo bolje nego kod turističkog centra.
Da biste stigli iz Lisabona do Cabo da Roca biće potrebno da se od železničke stanice Cais do Sodre vozom prevezete do mesta Cascais, koje usput možete i obići, kažu da je preslatko. Ja nažalost nisam iz razloga što je bio neki protest železničkih radnika pa je išao svaki treći voz i onda sam morala da žurim na bus 1624 koji vodi do Cabo da Roca. Od Cascaisa do Cabo da Roca ovim autobusom vam treba oko 45 minuta i karta košta 2.6 evra po pravcu i kupujete je kod vozača. Autobus 1624 ima sve do pola 8 mada moj je savet da ne čekate poslednji jer smo mi upravo to uradili i autobus se nije pojavio. Sreća pa Uber nije skup u Lisabonu i onda smo njega pozvali i vožnju od skoro sat vremena platili 33 evra.
U turističkom kompleksu imate parking, vidikovac sa spomenikom, svetionik, otužni ,,restoran“ (tu smo pojeli neko bajato pecivo i platili 3 evra vodu) i turistički info centar gde možete dobiti sertifikat da ste posetili najzapadniju tačku kontinentalne Evrope.
Za kraj, ako želite lepše fotografije moj savet je da ovo mesto posetite popodne jer tada sunce nekako lepše pada i stene najzapadnije tačke Evrope se mnogo izraženije i lepše vide i za vaše oko a i za vašu kameru.
IZ LISABONA
Ako imate vremena, šteta je da ne napravite izlet i do Sintre, Pene, Regaleire & Cascais-a. Na GetYourGuide imate super izlet (klik na link na podvučene reči) koji vas može odvseti na sva ova mesta u jednom danu a vi se ne morate mučiti oko orgaanizacije, a pritom ćete i naučiti nešto.
Ukoliko ti je moj sadržaj na blogu i Instagramu pomogao u organizaciji putovanja, možeš me virtuelno častiti kafom! 🙂
…
Za više priča sa putovanja pratite moj Instagram profi @lenaastef